TAYLAN KÜMELİ

Beslenme ve Diyet Uzmanı

8 Mart 2019 Cuma 14:15 - 15:00

Kristal Salon

BESLENME TRENDLERİ VE GÜNCEL HAYATA UYARLANMASI

 

TAYLAN KÜMELİ KİMDİR?

14.12.1962 yılında Ankara'da doğdu.

İlk, orta, lise eğitimini Ankara Koleji'nde tamamladı.1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü  dereceyle bitirdikten sonra, akademik kariyerini 4 yıl önce beslenme anabilim dalından aldığı profesörlük unvanına kadar ulaştırdı. Amerikan Diyetisyenler Derneği (ADA), İngiliz Diyetisyenler Derneği (BDA), Avrupa Diyetisyenler Derneği (EFAD),Türkiye Diyetisyenler Derneği TDD ‘e üyedir.

Meslek hayatına başladığı 1986 yılından bugüne kadar çeşitli hastanelerde ve özel kliniklerde diyet uzmanlığı yaptıktan sonra, 1999'da kendi kliniği olan Taylight'ı açarak klinik diyetisyenliğe başladı. Kliniginde hastalıklarda beslenme, zayıflama ve kilo alma, gebe-çocuk  beslenmesi ve fonksiyonel besinlerle beslenme konusunda hizmet vermektedir. 

Beslenme konusunda 6 kitabı bulunan Kümeli, bugüne kadar 7 televizyon kanalında kendi adıyla programlar düzenlemiştir. Aynı zamanda haftada iki kez yayın yaptığı, ilgiyle izlenen bir youtube kanalı da mevcuttur. Sosyal medya hesaplarından "Taylan Kümeli'den Püf Lokmaları" başlığıyla her gün bilimsel bilgiler paylaşmaya devam etmektedir. Yazılı basında, periyodik olarak yazdığı aylık dergiler ve her hafta yazdığı Sözcü Gazetesi yazıları ile yer almaktadır. Ülkemizde ve uluslararası platformlarda bilimsel konferanslara, söyleşilere ve workshoplara katılmaktadır. Türkiye'nin önemli kurum ve kuruluşlarına  "Sağlıklı Beslenme" danışmanlığı vermektedir.

2017 yılının Nisan ayında Londra'da “Kids in the Kitchen" markasıyla 5-11 yaş grubu çocuklarına dramayla sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi amaçlayan bir oluşumu hayata geçirmiştir. Aynı oluşum Kasım ayı itibarıyla İstanbul'da da faaliyetine başlamıştır. Ayrıca, Taylight bünyesinde kurduğu Enlight Atölye'de önümüzdeki günlerde "Sağlıklı Beslenme" ana başlığı altında butik workshoplar düzenleyecektir.

Bir de Taylan Kumeli'yi kendi cümleleriyle kendisinden dinleyelim:

"Meslek hayatımdaki 30 yıl boyunca beslenmeye dair tüm karmaşık bilgilendirmeleri yıkmak, yaşamın sağlıklı yanını ön plana çıkarmak, insanların yemekle ilişkilerini düzeltmek birinci önceliğim haline geldi.

Sağlıklı beslenmeye ve bilime olan aşkım çocukluk yıllarımda başladı. Öyle ki, ‘’büyünce ne olacaksın’’ sorusuna hep "bilim kadını" cevabını verirdim. Ve bu aşk ile Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden derece ile mezun oldum. Hala da aynı aşkla öğrenmeye ve öğretmeye devam etmekteyim. 

Mesleğime başladığım andan itibaren, bugüne kadar aldığım çeşitli eğitimlerde beslenmenin farklı boyutlarını öğrendim, multidisipliner yanlarını tanıdım ve bizim için neyin iyi, neyin uzun vadede kötü olduğunu araştırıp durdum. Çünkü bu konudaki tutkumu ve hevesimi gelecek nesillere aktarmak ve sahip olduğum bilgilerin insanlara yardım edebileceğini bilmek benim için çok önemliydi.

Bilmenizi isterim ki siz, benim için önemlisiniz. Amacım, sizi sağlıklı eğilimlere yönlendirirken, sağlıklı beslenmenin aslında korkulacak bir şey olmadığını, beslenmenin en temeline inerek ve hayatınızda pozitif değişiklikler yaparak, yepyeni bir yaşam tarzı oluşturabileceğinizi size anlatmaktır. 

Vücudunuzu tanıyıp, onun ne istediğini öğrenmeye başladığınızda, buna devam etmenizi amaçlarız. Çünkü uzun vadede size sağlık ve canlılık sağlayan yegane yer vücudunuzdur. Vücudunuzun değerini, sistemi devam ettirdiğinizde, yemek ile olan ilişkinizi düzenleyerek, ''ne yersen o’sun!'' kalıbını anlayıp, her geçen gün sağlıklı beslenmenin sizi ne kadar huzurlu ve iyi kıldığını görerek keşfedersiniz."