DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN

Gen Bilimci

9 MART CUMARTESİ / 17:10-18:00

KRİSTAL SALON

Mutlu olan biz miyiz, genlerimiz mi?

            Mutluluk kişiden kişiye değişebilen, kimisinde hedeflenen bir sonuca verilen tepki, kimisinde ise daha hayat tarzı olan davranış şekildir. Ancak en önemlisi, bulaşıcı olması ve birçok insanda bağımlılık yaratmasıdır, beraber vakit geçirme isteği. Mutluluğun biyolojisi yıllardır araştırılmaktadır, neden bazı insanlar şartlar ne olursa olsun, hangi olay karşısında olursa olsunlar daha mutludur. Acaba o insanların beklentileri mi daha düşük, yoksa kendilerine daha ufak hedefler koyup hedefe ulaşma psikolojisini daha mı çok yaşıyorlar. Tabi bu durumun psikolojisi ve biyolojisi daha çok tartışılacak, ancak tartışılmayacak bazı veriler hayatımıza çoktan girdi bile. Serotonerjik ve dopaminerjik sistemin bazı üyeleri mutlu olma durumu ile ilişkilendirilmiş.

            Serotonin geri alım proteinini kodlayan gen ve 5 farklı dopamin reseptör geninden bazılarında bulunan varyasyona sahipseniz şanslısınız, çünkü daha mutlu oluyorsunuz. İlişki kurulan varyasyonlar serotoninin ve dopaminin ile olumlu etkilerini zaman zaman değil, her zaman hissetmemizi sağlıyor, ortamda bulunmadığında bile varmış gibi davranıyor, ve hiç sebep olmasa bile mutlu olunmasını sağlıyor. Düşünürsek mikron büyüklüğündeki moleküller bizlerin daha mutlu olmasını sağlıyor. Ek olarak bu genlerin çalışmasına etki eden çok önemli bi faktör var, o genlerin daha düzenli çalışmasını sağlıyor, egzersiz. Her ne kadar uygun genlere sahip olmasakta uygun egzersizin mutluluk üzerine etkisi çok büyük. Ancak uygun genetik varyasyonlar varsa, birde egzersiz eklemesi yaparsanız, çok daha etkili. Yüzden mutlu olmak için her zaman hareket.

DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN KİMDİR?

1976 İstanbul doğumludur. İlk öğretimini Tuzla Merkez İlköğretim Okulunda, orta öğretimini Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliğinden 1999 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümünde sırasıyla master (2003) ve doktora (2009) programlarını tamamladı. Aynı zamanda 2000- 2009 yıllarında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2009- 2012 yılları arasında biyoteknoloji firmalarında danışmanlık yaptıktan sonra Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde 2012- 2014 yıllarında öğretim üyeliği yapmıştır. 2014 yılında “Moleküler Genetik” doçentliğini almış ve halen hem Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümünde, hem de Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Tıbbi Genetik, Farmakogenetik, Beslenme Genetiği, Spor Genetiği ve Gen Dopingi konularında dersler ve seminerler vermektedir