AZİZE ŞAHİN

Mindfulness Eğitmeni - Uygulamalı Psikoloji Uzmanı

8 MART CUMA / 16:45-17:30

ÇOCUK ATÖLYE

 Çocuklar İçin Mindfulness

Mindfulness (bilinçli farkındalık) teknikleri ve yoga pozlarından yararlanılarak, çocuklara beden ve beş duyu farkındalığı sağlayan, dikkat arttırma, gözlem yapabilme, sabırlı olma, duyguları fark etme, yaratıcılık gibi beceriler kazandıran bir atölyedir.

İçerik: Beden farkındalığı ve duygu yönetimi çalışmaları için öykü anlatımlı çocuk yogası, serbest hareketler, nefes teknikleri ve yaş grubuna uyumlu farkındalık aktiviteleri uygulanır.

AZİZE ŞAHİN KİMDİR?

Hayatın, kendi varlığından “insan” inşa etme yolculuğu olduğuna inanan Azize Şahin, 30 yaşında sorularına içerden yanıt bulmak üzere Hindistan’ın Himalaya bölgesine inzivaya gitti. Burada aldığı ilhamla son üç senedir ilgilendiği yoga ve mindfulness uygulamalarını profesyonel olarak yapmaya ve öğretmeye karar verdi. 2009’dan 2015’e kadar yoga, beden odaklı terapiler ve mindfulness üzerine değerli hocalardan eğitimler alıp dersler vermeye devam etti.

 

2015 yılında Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) hakkında bilimsel bir çalışma yapmak niyetiyle Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programına başladı. Burada Prof.Dr.Sinan Canan’ın Nörobilim derslerini de takip etme şansı yakalamış ve öğrettiği uygulamalara bilimsel bilgiyi entegre ederek yeni eğitimler tasarlamıştır. Yıllarca öğrettiği, doğunun kadim bilgeliğe dayanan uygulamalarını, batının analitik bakış açısıyla birleştirerek bir sentez oluşturması hem kendi pratiklerinde hem de verdiği eğitimlerde fark yaratmıştır.

 

Şu anda Açıkbeyin bünyesinde, kurumlara, gruplara ve bireylere, değişen dünyaya adaptasyonu kolaylaştırmak üzere kurgulanmış eğitimlerini vermektedir. Mindfulness hakkında bilimsel araştırma yapma hayalini, Sinan Canan danışmanlığında yaptığı tezi “Bilinçli Farkındalığın Yaşam Doyumu ve İyi Oluş Üzerindeki Etkisi” başlıklı çalışmasıyla gerçekleştirmiştir.