İLKER ÇAĞLAYAN / ÇİĞDEM ORTAÇ

ÇİĞDEM ORTAÇ : Beko Türkiye Marka Yöneticisi

İLKER ÇAĞLAYAN: Sporcu beslenmesi uzmanı, şef, yoga eğitmeni, Habit markasının kurucusu

8 MART CUMA / 15:30-16:15

“Beko ile Şampiyonlar Gibi Beslen”

 Beko’nun Dünya genelinde çocuk obezitesine karşı başlattığı “Şampiyonlar Gibi Beslen” felsefesi, çocukların sağlıklı beslenmesine ve ailelerin obezite konusunda bilinçlendirmesi yönelik gerçekleşecek söyleşide Beko Türkiye Marka Yöneticisi Çiğdem Ortaç ve sporcu beslenmesi uzmanı, şef, yoga eğitmeni ve “Habit” markasının kurucusu İlker Çağlayan sizlerle olacak. Çiğdem Ortaç, Beko’nun Dünya genelinde çıktığı bu yolculukta marka olarak vizyonunu, şampiyonlar gibi beslen felsefesinin doğuşu, ve tüketiciye nasıl dokunduklarından bahsederken İlker Çağlayan da evde sağlıklı yemek yapmak zor mu? Çocuklarımıza nasıl sağlıklı yiyecekler hazırlarız? Püf noktaları ve tüyoları neler? Mutfak ve beslenme ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar neler? Sorularının cevaplarını verecek.

İLKER ÇAĞLAYAN KİMDİR?

HİKAYEMİN BATI KISMI

Kariyerime asıl reklam yazarı olarak başladım ancak fitness’a duyduğum ilgiden dolayı ilk personal trainer sertifikasımı 18 yıl önce ACE (American Council on Exercise)’ dan aldım. Reklam yazarlığım boyunca uzun yıllar ilaç firmaları ile çalıştım ve tıp dünyasında bilimsel literatürleri tarama alışkanlığı ve yeteneği kazandım. Yıllar boyu altın standartlara sahip, çift kör, plasebo kontrollü, bağımsız bir kurum tarafından fonlandırılmış araştırmaları inceledim ve bunlardan çıkarımlarda bulundum. Fitness dünyasında karşılaştığım her bilginin arkasında da bu tarz altn standartlara sahip bir araştırma aradım. Fitness konusunda bilgim arttıkça beslenmenin bu konuda ne kadar önemli olduğunu kavradım ve araştırmalarım beslenme üzerine yoğunlaştı. ISSA (International sports science association) dan sporcu beslenmesi uzmanı setfifikası aldım. Yıllar boyunca hemen hemen tüm diyet ve antrenman programalarını kendi üzerimde denedim ve yağ kas oranı, kan değerleri, uygulanabilirlik ve ruhsal durum gibi sonuçları kayıt altına aldım. ABD ve Kanada’dan aldığım eğitimler bana güç, rekabet, performans, yağ yakımı, kas kazanımı konularında çok değerli bilgiler verdi.

HİKAYEMİN DOĞU KISMI

Ardından 1 sene Çin’e gittim ve Shanghai’da yaşadım. Kültürünü ve alışkanlıklarını çok merak ettiğim bu ülkede 6 ay hızlandırılmış kursa giderek Çince öğrendim. Burada zaten çok ilgi duyduğum yemek kurslarına, TCM (Geleneksel Çin Tıbbi), taoist beslenme, tai chi kurslarına gittim. Özellikle Geleneksel Çin Tıbbı beni çok etkiledi. Geleneksel Çin Tıbbı’ndan doktorlar insanlar sağlıklıyken para alırlar, sağlıkları bozulduğunda para almayı keserlemiş. Bu önleyici tıp felsefesi, beslenmenin bu yönüyle ilgilenmemi sağladı ve kendimi bu konuda geliştirmeye başladım. Batı tarafında beslenmenin güç, rekabet, performans ve biraz da estetik tarafını öğrenmişken, doğuda hastalıksız yaşam, ilaçsız yaşam, anti-aging ve yin yang felsefesi ile dengeleri bulma konularını öğrendim.

Ardından Türkiye’ye döndüm ve batı ve doğunun kendimce iyi olan yanlarını sentezleyip “habit” adındaki markamı kurdum.

Bugün yaşadığımız birçok hastalık, özellikle; obezite, depresyon, halsizlik, uyku problemleri büyük oranda beslenme ve egzersiz alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor.

Bugün Habit ile glutensiz, şekersiz, kan şekerini yükselten karbonhidrati çermeyen, alkali, antienflamatuvar, ketojenik ve tamamen doğal yemeklerimizle ve paketli ürünlerimizle insanların kötü beslenme alışkanlarını iyileriyle değiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız, herkesin aç kalmadan ömür boyu kolaylıkla uygulayabileceği sağlıklı bir yeme ve egzersiz alışkanlığı kazanması.