DIP KADINLARI

8 MART CUMA 11:00-12:30 5. MUTLU İNSAN Zihin, Ruh, Beden FESTİVALİ AÇILIŞ ETKİNLİĞİ

Festival açılışımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Mutlu İnsan platformu kurucusu Gülferi Yıldırım’ın açılış konuşması ardından, “Mutlu Kadın, Mutlu Dünya” paneliyle devam edecek.  Panelde, deneyimli televizyoncu ve WomenTv Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt’un moderatörlüğünde Nöropsikolog Prof. Dr. Öget Öktem Tanör, oyuncu Asuman Dabak, , Dünya Serbest  Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen, profesyonel dalgıç ve su altı fotoğrafçısı Ayşegül Dinçkök ve bizlerle birlikte olacak.

MUTLU KADIN, MUTLU DÜNYA PANELİ

Kadın gülerse çocuk güler, kadın gülerse dünya güler… Kadın toplumda, kültürün şekillenmesinde rol oynayan ana unsurdur. Çünkü kadın sevgidir, ilgidir, şefkattir. Doğurur, besler, büyütür, birleştirir, sarar, sarmalar… Zihin, ruh ve beden sağlığı yerinde, güçlü kadınları olan toplumlar gelişir, ilerler. Bu panelde, gerek hayat hikâyeleriyle, gerek profesyonel alandaki başarılarıyla ilham olan kadınlar bizlerle deneyimlerini ve mutlu bir dünya için mutlu kadının ne demek olduğunu paylaşacaklar.

DIP KADINLARI DANS PERFORMANSI

Panel, Dervish In Progress (DIP) Ailesi’nin kadınlarından oluşan çok özel bir gösteriyle sona erecek. Konsept ve koreografisi Ziya Azazi tarafından hazırlanan, sufi dönüşlerinden esinlenerek hazırlanan 15 dakikalık gösteride, Elçin Canbaz, Gizem Topal, Hale İşsever, Sinem Şimşek, Şaziye Özlem Turan performans sergileyecek.

DIP KADINLARI KİMDİR?

Dervish In Progress (DIP) Ailesi’nin kadınlarından oluşan bir gösteri sunmak için festivalin Kadın ve Çocuk mottosu ile Dünya Kadınlar Günü harika bir fırsat! 

DIP, 20 yıl önce kendini çağdaş bir dans performansı olarak gösterdi. Ardından herkesin ziyaret edebilip düşünsel, duygusal ve bedensel beslenebildiği atölye ve inzivalar formatında gelişti. Yıllar sonrasında bugün, 50 kadar ülkede yüzbinlere ulaşmış çağdaş bir performans dili; 30’dan fazla ülkede atölye, inziva ve sunumlarla binlerce insanın deneyimlediği, bütünsel gelişime destek veren aktif bir meditasyona, bilişsel bir terminolojiye dönüşmüştür!

Bütün bu samimi ve doğal gelişmelerin ardından şimdi DIP-Teacher Education Program (DIP-TEP) var sırada! DIP-TEP’in amacı daha geniş kitlelerin bu terminolojiden, aktif meditasyondan faydalanabilmesini sağlamak için yeni eğitmenler yetiştirmek.

İşte bu gösteri, bazı DIP-TEP katılımcıları ve DIP’ye gönül vermiş birkaç kadın tarafından sergilenecek. Mutlu İnsan Festivali çerçevesinde gösteriminin amacı da DIP’nin herkesçe yapılabildiğini, gönlü açık herkesi dönüştürdüğünü izleyeceklere görünür kılmak.

Hızı ve yoğunluğu artmış, frekansı ve vibrasyonu şiddetlenmiş 21. yüzyıl insanı bizler, varlığımızı artık sadece çoklu disiplinler ve çok yönlü yaşamlarla anlamlandırabiliyoruz. Bu nedenle bu hayata uyumlanmamızın çok yönlü eğitim ve etkinliklerle olacağını unutmayalım!

Konsept ve koreografi: Ziya Azazi

Performansçılar: Elçin Canbaz, Gizem Topal, Hale İşsever, Sinem Şimşek, Şaziye Özlem Turan

Müzik: Fazaıl Say - İnsan İnsan, Beats Antique - Egyptic

Süre: 15 Dakika