AHU ÖZYURT

Genel Yayın Yönetmeni, Woman TV/Gazeteci/Yazar

AÇILIŞ ETKİNLİĞİ / 8 MART 2019 

11:00-12:30

KRİSTAL SALON

"MUTLU KADIN - MUTLU DÜNYA" PANELİ

Festival açılışımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Mutlu İnsan platformu kurucusu Gülferi Yıldırım’ın açılış konuşması ardından, “Mutlu Kadın, Mutlu Dünya” paneliyle devam edecek.  Panelde, deneyimli televizyoncu ve WomenTv Genel Yayın Yönetmeni Ahu Özyurt’un moderatörlüğünde Nöropsikolog Prof. Dr. Öget Öktem Tanör, oyuncu Asuman Dabak, , Dünya Serbest  Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen, profesyonel dalgıç ve su altı fotoğrafçısı Ayşegül Dinçkök ve bizlerle birlikte olacak.

MUTLU KADIN, MUTLU DÜNYA PANELİ

Kadın gülerse çocuk güler, kadın gülerse dünya güler… Kadın toplumda, kültürün şekillenmesinde rol oynayan ana unsurdur. Çünkü kadın sevgidir, ilgidir, şefkattir. Doğurur, besler, büyütür, birleştirir, sarar, sarmalar… Zihin, ruh ve beden sağlığı yerinde, güçlü kadınları olan toplumlar gelişir, ilerler. Bu panelde, gerek hayat hikâyeleriyle, gerek profesyonel alandaki başarılarıyla ilham olan kadınlar bizlerle deneyimlerini ve mutlu bir dünya için mutlu kadının ne demek olduğunu paylaşacaklar.

DIP KADINLARI DANS PERFORMANSI

Panel, Dervish In Progress (DIP) Ailesi’nin kadınlarından oluşan çok özel bir gösteriyle sona erecek. Konsept ve koreografisi Ziya Azazi tarafından hazırlanan, sufi dönüşlerinden esinlenerek hazırlanan 15 dakikalık gösteride, Elçin Canbaz, Gizem Topal, Hale İşsever, Sinem Şimşek, Şaziye Özlem Turan performans sergileyecek.

AHU ÖZYURT KİMDİR?

Uzun süre CNN Türk’un “10’dan sonrası” kuşağı ve “Türkiye’nin Gündemi” tartışma programının da moderatörlüğünü yürüten Ahu ÖZYURT bu görevleri öncesinde CNN Türk ve Milliyet’in Washington Temsilcisiydi. Hürriyet Daily News Gazetesi’ndeki haftalık köşe yazarlığı görevini de CNN Turk’teki görevlerini de 19 Mayıs 2018 tarihinde bırakmak zorunda kaldı.

Özyurt, Rus Haber Ajansı Sputnik’e bağlı RSFM’de haftalık haber programları yaparken, Aralık 2018’de Türkiye’de ilk kez kurulan kadın tematik kanalı Woman TV’nin de Genel Yayın Yönetmeni oldu.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisans ve Columbia Üniversitesi’nden Master derecesi bulunan Özyurt, 1993’te başladığı kariyerinde ayrıca Ankara’da Show TV diplomasi muhabirliği, Atv’de polis adliye muhabirliği, NTV ve CNBC-E’de sunuculuk görevlerini üstlendi.

Suriye ve Ukrayna krizlerini, İran’da Ruhani dönemine geçiş sürecini yerinde izleyen Özyurt, İran’daki kapalı bulunan ABD Büyükelçiliği binasına uzun zaman sonra giren ilk batılı gazeteci olarak ve gözlemlerini CNN Turk’te yayınlanan “ELÇİLİĞİN SIRLARI” kısa belgeselde topladı.

TSK’daki değişim sürecini anlatmak için hazırladığı kadın askerleri anlatan “TSK’da KADIN GÜCÜ” Özel haber dizisini yine CNN Turk’te ve Hürriyet’te yayınladı.

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nden iki kez en iyi sunucu ve bir kez de Yavuz Gökmen özel ödülü sahibi olan Özyurt, 2008 ABD Başkanlık seçimini takip ettiği, “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” ve gazeteciliğin satır aralarını anlattığı “Gece Görüşü” isimli iki kitabı bulunmaktadır.

Harvard Kennedy School yönetici eğitim programında “Kadın ve Güç Yönetimi” sertifikası sahibi, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi’dir.