Merve Otçeken

Uzman Psikolog

5 Mayıs Cuma

13:00 -14:00 / Zümrüt Salonu 

Aşka Sadakat Göstermek

 

Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümünü (%100) burslu bitirmesi ardından, İstanbul Bilim Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümünü ‘’Obezitesi olan ve olmayan 14-17 yaş aralığındaki ergenlerin ruhsal süreçlerinin beden algısı, beslenme alışkanlıkları yönünden incelenmesi’’ isimli teziyle uzmanlık derecesi almıştır.

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nde Prof. Dr. Kültegin Ögel ile ‘’ Ergenlerde madde ve alkol Bağımlılığı’’ önleyici eğitim programlarında 3 yıl süre ile eğitici eğitmen olarak görev almış, EuropaNostra Ödüllü Kültür Karıncaları projesinin  uzun dönem koodinatörlüğü ve eğitmenliğini sürdürmüş .’’ Çocuk ve ergenlerde kültür sanat ile yaratıcılık geliştirme atölyeleri’’ yapmıştır.

Türk Psikologlar Derneği’nin vermiş olduğu 60 saatlik ‘’ Ayrılık, Kayıp ve Yas ile Terapötik Çalışma’’ eğitimi tamamlamış.  2 yıl devam eden Doç. Dr. Hanna Nita Scherler ile “Gestalt Eğitimi” ‘ni  tamamlaması ardından, Gestalt ile grup terapisi deneyim sürecinden geçmiştir. Kasım 2013’ten bu yana Uzm. Psk. Yavuz Erten ile bireysel terapi sürecinden geçmektedir.

PAYE (Psikolojik Travma Merkezi ) onaylı EMDR terapistidir. Prof. Dr. Mehmet Sungur’un ‘’ Uluslararası Bilişsel Davranışçı Terapi ‘’ eğitiminin 3. Modülü’ne  vaka sunumu ardından sertifakasyonu tamamlanacaktır.

Ruh sağlığına bütüncül bir  yaklaşım sağlayacağını düşünerek, 2012 yılında 6 ay süren Yogi Ananda Adnan Çabuk Hocadan ‘’ Spritüel Yoga Eğitmenlik Eğitimini’’ tamamlamıştır. Sertifikalı yoga eğitmenidir. Terapileri sırasında kaygı bozuklukları ve stresle başa çıkma konusunda bu pratiği deneyimlemekte ve deneyimletmektedir.

Uluslararası ve ulusal çapta yapılan konferans ve kongrelerde;  sınav kaygısı ve bağımlılık konulu yazılı ve sözlü bildirileri bulunmaktadır.

Çalışma alanlarının başında, psikolojik travmalar, farkındalık çalışmaları (motivasyonel görüşme), obezite, beden algısı ve yeme bozuklukları, bağımlılık, performans geliştirme (sınav kaygısı,sporcular), gelişim dönemi krizleri gelmektedir.

Psikoterapi ve atölye çalışmalarına 2014 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Syenah Danışmanlık bünyesinde devam etmektedir.