Merih Kenet

Yoga Terapisi Eğitmeni I MK Yoga Merkezi Kurucusu

6 Mayıs Cumartesi

10:00 -11:00 / Kristal Salon 

YOGA ile YAŞAM ENERJİSİ CHİ’Yİ YÜKSELTME

 

Yogaya, 1996 yılında yoganın öncülerinden Ayzın Dörtbudak ile başladım, 9 yıl süren öğrencilik yıllarımda zaman zaman Kannur Akın ile de çalışma fırsatı buldum.

2006 yılında Dr.Mahan Rishi’nin seminerlerine katılarak şifa, nefes ve meditasyon teknikleri hakkında eğitim aldım.

2006’da Yoga’ya destek amacıyla Sevinç Kerimova’dan Bio Energi ve Reiki 1-2-3 derecelerini aldım.
Şubat 2007 de merkezi Bangolare Hindistan’da bulunan, yoga terapi konusunda uzmanlığı olan Vivekananda Üniversitesi’nin temel yoga eğitmenlik kursunu NV Raguramji başkanlığında YOGA FOUNDATION COURSE (YFC) bitirdim ve Raguramji’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği meditasyon, pranamaya, bandalar, mudralar, mantralar ve çakralar konusunda diplomamı aldım.
2007 de Emotional Freedom Technique (Duygusal Özgürlük Tekniği) konusunda bilgilendim.
Mayıs 2007 de Yoği Amrit Desai’den kendisinin geliştirmiş olduğu Yoga Nidra’yı öğrendim.
2007’nin sonuna doğru Gurmukh Kaur Khalsa ile Kundalini Yoga ve Meditasyon konuları hakkında düzenlenen seminere katıldım.
Haziran 2008 de kuvvet, direnç, denge ve esnekliğe önem veren Hatha Yoga’nın bir türü olan Iyengar Yoga’yı Lorraine McConnon’dan programıma ekledim.
Haziran 2009’da Jivamukti Yoga’yı Durga Devi’den aldım.
Haziran 2010′ da Stacey Millner-Collins eşliğinde Anusara Workshop’una katıldım.
Ağustos 2010′ da Paramanand Instıtute Of Yoga and Research / Paramanand University – Babaom eşliğinde gerçekleşen Intensive Yoga Therapy Teachers Training Course.
Ekim – Kasım 2010 ‘ da Dr.Neslihan İskit eşliğinde Yoga Therapy Practitioner Training Course.
Mayıs-Haziran 2011’de Yin Yoga Anatomi ve Hocalık Eğitimi Sertifikası.
2015-2016 Vivekananda Yoga Üniversitesi (SVYASA) Yüksek Lisans Yoga Terapi Eğitimi

YOGA ile YAŞAM ENERJİSİ CHİ’Yİ YÜKSELTME

İçerik            --- Bunu hücresel düzeyde fark etmek

                     --- Zihin, Beden ve Ruhtaki birikmiş kirlilikleri atma

                     --- Derin Gevşeme ve Meditasyon haliyle bütünsel sağlığa varış

Chi (Ki) nedir?

Chi evrenin her yerine yayılmış ‘yaşam enerjisi’ dir. Bu enerjinin yoğunlaşması, yaşamın ortaya çıkmasına olanak verir. Dört element’in varlığı tek başına hayat yaratımına müsait ortamı hazırlamış olsa dahi, yeterince Chi yok ise, canlı yaşamın ortaya çıkması mümkün olmaz. Chi aynı zamanda bedenin etrafında, hatta yaşam olmayan yerlerde bile mevcuttur. Sürekli bir akış içerisindedir. İçimizdeki ruhun hammaddesidir ve aynı zamanda onu sürekli olarak besler.

Yaşam bir kutlamadır, coşkudur, insan bu sebeple her daim mutludur. Ancak yaşanan tecrübelerin etkisinde ve günlük değişimler neticesinde bu coşku ile bağını bloke edebilir. İşte bu blokajlar, evrensel yaşam enerjisinin, ruha ulaşmasını engeller.

Ch’nizi artırmak için başvuracağınız bir çok yöntem vardır. Farkındalık dolu nefeslerle ve yoga’nın rüzgarları (vayular) ile kişiye bütünsellik için de hizmet eden dengeli bir titreşim eşliğinde yaşam enerjimizi yani chi’mizi yükseltebiliriz. Diğer etkili yöntemler; şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek, kitap okumak, spor yapmak, ilim/bilim öğrenmek, birilerine yardım etmek, gönüllü veya karşılık beklemeksizin birilerine yardım etmek, meditasyon yapmak, dua etmek, ibadette bulunmak veya hoşunuza giden hobiniz ile vaktinizi geçirmek de sizin Chi’nizi güçlendirir ve bedeninizdeki dolaşımı hızlandırır.