Dr. Ümit Aktaş

Fitoterapi Uzmanı, M.Sc., PhD (C) I Akupunktur Uzmanı, M.D.

7 Mayıs Pazar

14:00 - 15:00 / Kristal Salon

İlaçsız Yaşam

 

1970 doğumlu olan Dr. Ümit Aktaş, Türkiye'de Fitoterapi uzmanı olarak eğitim alan ilk Tıp doktorlarından bir tanesidir.

Tıp Fakültesi eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Akupunktur Uzmanlık eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul’da kendi kliniğinde hasta kabul eden Dr. Ümit Aktaş, halen Bahçeşehir Üniversitesi Fitoterapi Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. 

İlaçsız Yaşam, Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi ve Mutluluk Kürleri kitapların yazarıdır

“İlaçsız Yaşam”

Bize en çok sorulan soru bu:

“Nasıl yani ilaçsız yaşam? Hiç öyle şey olur mu? İlaçsız yaşamak mümkün müdür?”

Yaşam algınızla ilgili yanılgılarınızın farkında mısınız?

Modern insan, dünyada keşfedilen her şeyi kendi nesli bulmuş ve öncesinde yaşam yokmuş gibi davranıyor. Sanki tarih boyunca insanlar sağlıklı yaşamadı, soyunu sürdürmedi, olan her şey ilaçlar sayesinde başarılmış gibi… Sanki insanoğlu yaşayabilmek için, sağlığını koruyabilmek için ilaçlara muhtaçmış, ilaçlar olmasa yaşam mümkün değilmiş gibi düşünüyor.

Beyninizin arka planına öyle bir kabulleniş yerleştirilmiş ki, sanki ilaçlar olmasa hepimiz öleceğiz, sağlığımızı koruyamayacağız, hastalıklarımız iyileşmeyecek diye düşünüyorsunuz.

Oysa insanoğlu dünya üzerinde on binlerce yıldır ilaçsız yaşadı. Kurduğu tüm medeniyetleri ilaçsız yaşayarak kurdu. Soyunu devam ettirdi ve tüm bu gelişmeler meydana gelirken bugün “ilaç” dediğimiz maddelerin bir teki bile yoktu. İnsanoğlu 200.000 yıl boyunca doğal yöntemlere başvurdu, ilaç kullanmadı. Doğanın nimetlerinden faydalandı, suyun ve iklimin gücünden faydalandı.

İlaçsız yaşam mümkündür ve on binlerce yıldır devam ederek kendini ispatlamıştır. 200.000 yıllık insanlık tarihinin yanında, 100 yıllık ilaç tarihi nedir ki?

Biz, ilaçsız yaşamı savunuyoruz. İnsan vücudu bir bütündür. İyilik ve sağlık hali, insanın fizyolojisiyle, psikolojisiyle, yaşadığı çevreyle, yedikleri içtikleriyle, duygulanımıyla birlikte oluşur. İnsan organizması, hastalıklardan korunabilme ve hastalandığı zaman kendi kendini iyileştirebilme yeteneğine sahiptir.