Ayça Kaşıkçı

Klinik Pilates Eğitmeni ve Bütünsel Beslenme Uzmanı

Konu: BütünSEN Mutlusun 

18 Mart 2018 / 13:30 - 14:30

Safir Salonu

Hepimiz sağlıklı olmaya, kilo verip mutlu olmaya çalışıyoruz… Peki neden? Neden kilo vermek istiyoruz, neden kilo veremiyoruz ya da neden aldığımız kiloları 6 ay ya da bir sene içinde geri alıyoruz?! Diyet listeleriyle neden barışamıyor ya da neden diyet listeleri bizi daha fazla yemek yemeğe itiyorlar?! Peki ya neden sürekli tatlı ya da tuzlu bir şeyler yemek istiyor vücudum? Bunların birer nedeni, vücudumun bana söylemek istediği bir şeyler olabilir mi? Sadece “ikincil gıdalarla” beslenebileceğimi düşünmek ne kadar akıllıca; ya hayatımdaki “birincil gıdalar”?

Bağırsak floram, benim vücut sağlığımda nasıl bir rol oynayabilir? Nasıl benim saç dökülmemden, kilo alıp vermeme; romatizmal ağrılarımdan tansiyonuma kadar beni etkileyebilir? İşte Bütünsel Beslenme, insanın kendi kendini tanıdığı, vücudunun sadece kalori matematiğinden ibaret olmadığını anladığı; kendini ortaya çıkardığı ve kendi kendine kendi diyet listesini, yaşam biçimini oluşturduğu bir beslenme şeklidir. 

AYÇA KAŞIKÇI Kimdir?

1998 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi’nden üçüncülükle mezuniyetin ardından, Fransa Montpellier’de, Universite de Montpellier III’te, üniversite hayatına başladım. Burada harika deneyimlerle dolu bir senenin ardından Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2003 yılında mezun oldum.

2004-2009 yılları arasında; Publicis Media Holding Moskova-Rusya’da, Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevini yürüttüm. 2009 yılında kurumsal hayatı bırakarak; Fransa Paris, Paris V Descartes Üniversitesi’nde “Sürdürülebilir Kalkınma Hukuk”u mastır programını, “Sürdürülebilir Gıda” üzerine yaptığım tezle tamamladım.

2011 yılında; Avustralya, Melbourne RMIT Üniversitesi’nde “Avustralya-Türkiye Karşılaştırmalı Obezite Doktora Çalışması”yla eş zamanlı olarak vücudu daha iyi tanımak, anatomisini anlamak ve vücudu dıştan korumayı öğrenmek ve öğretmek amacıyla Studio Pilates International’dan Pilates eğitimi alarak “Certified Pilates Instructor” oldum. Kendimi bu alanda daha ileri bir noktaya taşımak ve Pilates’in yararlarını hastane ortamında tedavi amaçlı kullanılmasını öğrenmek amacıyla “Breathe Certificate in Clinical Pilates” iki senelik sertifika ve staj programını tamamlayarak “Allied Health Assistant-Klinik Pilates Eğitmeni, Pilates Eğitmeni ve Personal Trainer” ünvanı kazandım.

“Sürdürülebilir Sağlık” için çıktığım bu yolda, bedeni içten de doğru beslemek, beslemeyi öğretmek ve korumak adına New York Üniversitesi’ne bağlı “Integrative Nutrition Institute”tan “Holistik (Bütünsel) Beslenme Uzmanı ve Sağlık Koçluğu” eğitimimi 2017 yılında tamamladım. Şu anda, İstanbul’da tüm öğrenci ve danışanlarıma bedenlerini ve sağlıklarını içten ve dıştan korumaları konusunda danışmanlık veriyorum. Aynı zamanda, özellikle okul çağı çocuk ve annelerine yönelik doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla okullarda çeşitli seminerler ve gıda paketlerindeki “etiket okuma” etkinlikleri düzenliyorum.

İstanbul doğumlu, evli ve bir çocuk sahibiyim. Akıcı bir şekilde Fransızca, İngilizce, Rusça ve İspanyolca konuşuyorum. 

www.butunsen.com

http://www.sodexoavantaj.com/iyi-yasa

Instagram, Facebook ve Twitter:  @butunnsen